Багато людей в нашій країні страждають зайвою вагою. Мова не про тих, хто має медичні показання або генетично схильний до повноти. Це здорові люди. Причин, за якими людина їсть більше, ніж йому потрібно, дві. Або він їжею щось компенсує, або заїдає тривогу. Давайте розбиратися разом.
З дитинства батьки нас заохочують солодким за якісь досягнення, наприклад, зробив уроки — отримай шоколад. Людина виростає, починає жити, а в цьому житті його мало що радує. Робота не влаштовує, відносини — суцільний стрес, начальник самодур, а свекруха — сволота. Щоб якось компенсувати внутрішнє невдоволення, він починає їсти. І вибирає, зверніть увагу, чи не овочі з фруктами, а важку, жирну, солодку їжу. Фаст-фуд робить відразу дві чарівні речі: відволікає увагу і створює тяжкість в шлунку, завдяки якій кров відливає від голови. Таким чином можна на якийсь час забути про проблеми.
Так і людина і живе за системою батога і пряника, в якій роль батога грає саме життя. Тобто він не отримує задоволення від повсякденності і намагається хоч якось підсолодити будні — в прямому сенсі цього слова.
Їсти, щоб забутися
Окремим пунктом є тривожність. Це люди, які відчувають тривалий стрес, у них в голові існує установка, що жити небезпечно. Живучи з настирливим відчуттям страху, людина намагається якось відволіктися, наприклад, за допомогою їжі.
Зверніть увагу, що люди із зайвою вагою біжать до холодильника вечорами, а не рано вранці. На це є причини. В день ви зайняті справами, на роботі якісь проекти треба зробити, дітей на гурток відвести. А ось коли приходите додому, тривога накриває з головою. І потрібно щось, щоб відволіктися: бутерброд з варенням або шматок торта. Спрацьовує звична схема: кров відливає від голови і приливає до шлунка, голова таким чином «порожніє», ви відчуваєте важкість у животі, яка переважує тривогу в голові. І так до нескінченності.
Що робити?
Дієти, як ви розумієте, не працюють. В основі будь-якої з них лежить різке скорочення споживання вуглеводів, а саме з них складається наше нервове волокно. Коли тривожний людина відмовляється від «будівельників» нервових клітин, він може з котушок злетіти. Звідси всі ці зриви. Зверніть увагу, що коли людина під час дієти зривається, він тут же біжить за вуглеводами: поїдає хліб, солодке, пироги. Ніхто не мчить в нападі нервової булімії в м’ясний відділ за корисним курячим філе.
Ще одна причина, по якій дієти не працюють, така. Припустимо, ви себе обмежували, вага скинули, а голову не вилікували. І коли бажаний результат буде досягнутий, що станеться? Правильно, ви повернетеся до колишнього, хворому режиму харчування. Тому єдиний спосіб остаточно скинути вагу і підтримувати його — це розібратися з психікою.
Запитайте себе: чому ваше життя не приносить задоволення і весь час доводиться заохочувати себе? Адже для когось робота, сім’я, стосунки і є той самий «пряник». І ще з’ясуйте, чи відчуваєте ви тривогу? Чи боїтеся ви речей, які ще не відбулися? В такому випадку є сенс розбиратися з собою, а ніяк не з обідом.