Рання діагностика раку простати

0
1965

Рак простати є одним з найбільш смертоносних онкологічних захворювань. Тим не менш достатньо виявити хворобу на ранній стадії, щоб позбутися від неї назавжди. Для цього існують спеціальні методи діагностики. Їх використовують для обстеження людей, що входять у групу ризику, але не мають скарг і почувати себе здоровими. Таке дослідження називають скринінгом.

Чому розвивається рак простати?

Вважається, що рак передміхурової залози є наслідком впливу на організм безлічі різноманітних факторів. Ця хвороба зустрічається в основному у літніх пацієнтів. Чоловіки віком до 40 років дуже рідко хворіють на рак простати, проте вже після 40 років частота виникнення цього захворювання різко збільшується.

Ризик захворювання підвищують наступні фактори:

Сімейний анамнез. Захворювання часто діагностують у чоловіків з сімейної історією раку простати. Ступінь ризику тісно пов’язана з кількістю родичів першого ступеня спорідненості (батько, брат або дядько), які хворіють на рак простати, а також з віком, в якому у членів сім’ї виявили патологію.
Афроамериканське походження. Афроамериканці входять у групу найбільш високого ризику. З 100 000 представників негроїдної раси рак простати хворіють понад 200 осіб. Крім того, у афроамериканців частіше зустрічається метастатичний рак з найменш сприятливим прогнозом.
Ожиріння. Вчені довели, що ожиріння тісно пов’язано з можливістю смерті від раку простати. Не допускайте ожиріння, а якщо ви вже страждаєте їм – схудну і утримуйте здоровий вагу.
Вважається, що прийом деяких харчових добавок знижує ризик розвитку раку простати. До числа корисних харчових добавок входять лікопен і риб’ячий жир. Лікопен – це антиоксидант, який захищає клітини від малігнізації.

Кому рекомендований скринінг на рак простати?

Щоб рано виявити і відразу ж почати лікувати рак простати, потрібно регулярно проходити скринінг. Скринінг включає аналіз крові на ПСА і пальцеве ректальне дослідження простати. Ці процедури можна пройти в уролога. Експерти розробили наступні рекомендації:

— Відсутність факторів ризику чоловіки молодше 55 років у скринінгу не потребують.
— При наявності факторів ризику (позитивний сімейний анамнез, афроамериканське походження) питання про скринінгу для чоловіків молодше 55 років вирішується в індивідуальному порядку.
— Чоловікам у віці від 55 до 70 років, які належать до групи низького ризику, рекомендується приходити на скринінг кожні 1-2 роки.
— Чоловікам старше 70 років скринінг рекомен-дованих в тих випадках, коли очікувана тривалість життя перевищує 10 років.
— Якщо результати аналізу крові на ПСА не відповідають нормальними показниками, рекомендується проходити додаткові аналізи до тих пір, поки рівень ПСА не вирівняється.

Що відбувається при позитивних результатах скринінгу?

При підозрі на рак лікар призначає пацієнтові біопсію простати. Однак не всі пацієнти з раком простати потребують лікування. Наприклад, чоловік старше 80 років з невеликою раковою пухлиною простати, швидше за все, не буде страждати від симптомів захворювання, так як воно прогресує дуже повільно. Деяким пацієнтам лікування приносити більше шкоди, ніж користі. Кожен випадок індивідуальний, тому діагностика і терапія залежать від особливостей ситуації та організму пацієнта.